×
Sunday, April 2, 2023

Itali/ Qeveria Conte 2 në krizë. Renzi kërcënon me tërheqjen e ministrave

January 12, 2021Do votojmë paketën mbi “Rimëkëmbjen” dhe pastaj pritet përballja? Kjo është pyetja që bën jehonë në shumicën qeveritare, ku tensionet me Italia Viva vazhdojnë të shkaktojnë diskutime. “Drafti i ri i Planit të Rimëkëmbjes u dërgua të gjithë ministrave, sipas angazhimeve të bëra në takimin e fundit, i ripunuar pas rezultatit të konfrontimit me forcat e shumicës në bazë të vëzhgimeve të ndryshme kritike të bëra prej tyre”,  lexohet në një shënim nga Presidenca e Këshillit në të cilën gjithashtu njoftohet se Këshilli i Ministrave është “vendosur në 21.30” për t’u mbledhur sot.

“Ne duhet të nxitojmë” thotë Kryeministri Giuseppe Conte duke iu referuar miratimit. Sa i përket krizës qeveritare, “ne jemi duke punuar. Momenti është aq i vështirë sa duhet të bëjmë më të mirën për t’u ofruar përgjigje qytetarëve.Pritet një rritje e infeksioneve. Pas Britanisë së Madhe, Irlandës dhe Gjermanisë, vala e infeksioneve po vjen gjithashtu tek ne dhe nuk do të jetë e lehtë , ne ende duhet të bëjmë disa sakrifica, “thekson ai.

Qeveria i mbyll dyert parties së Renzit.  Tashmë që në mëngjes mesazhi i parë i qartë del nga Qeveria: “Nëse udhëheqësi i Italia Viva, Renzi, merr përsipër përgjegjësinë për një krizë qeveritare në pandemi të plotë, do të jetë e pamundur që Presidenti Conte të ribëjë një ekzekutiv të ri me mbështetjen e Italia viva “.

Në të njëjtën mënyrë, Lëvizja 5 yjet,  nisi një breshëri akuzash kundër Renzianëve. Një stuhi deklaratash në të cilat Renzi akuzohet për papërgjegjësi dhe paralajmërohet: “është e qartë se nëse tërheq ministrat nuk do të kishte mundësi të formohej një ekzekutiv i ri me Italia viva”, deklaron Stefano Buffagni.

“Ne i kemi dorëzuar Presidentit Giuseppe Conte draftin e ri të Planit të Rimëkëmbjes. Mbi 170 faqe tregojnë strategjitë, projektet, burimet për të rimëkëmbur Italinë” shkruan Ministri i Ekonomisë, Roberto Gualtieri në Twitter. Dhe shton: “Tani në Qeveri, në Parlament dhe në vend po hapet faza e analizës, përmirësimit, vendimit”.

Plani i rimëkëmbjes parashikon pothuajse 220 miliardë në total, 144.2 për projekte të reja dhe 65.7 për ato ekzistuese. Në detaje, drafti i Rimëkëmbjes për ‘Përfshirjen dhe kohezionin’ është 27.62 miliardë lekë; fondet (tashmë të rritura) për Shëndetësinë janë konfirmuar, duke arritur në 19.72 miliardë dhe gjithashtu konfirmoi “segmentin” më të dukshëm me 68.90 miliardë për kapitullin “Revolucioni i Gjelbër dhe tranzicioni ekologjik”; për kapitullin ‘Dixhitalizimi, inovacioni, konkurrenca dhe kultura’ janë ndarë 46,18 miliardë lekë; domethënëse është rritja e burimeve për kulturën dhe turizmin.

Kryeministri, Giuseppe Conte, ka disa orë për të provuar të shpëtojë qeverinë ose, ka më shumë të ngjarë, të japë dorëheqjen pas miratimit të planit të Rimëkëmbjes në KM. Dorëheqja që do të shënonte fundin e Conte-2 dhe fillimin e një krize të kontrolluar që do të çonte në lindjen e Conte-3. “Këshilli i Ministrave do të mbahet të martën në mbrëmje për të miratuar Rimëkëmbjen. Ne duhet të kandidojmë”, konfirmoi Kryeministri në Tg3.

Renzianët kishin protestuar gjithë ditën për mos arritjen e dokumentit të rimëkëmbjes, i cili më pas mbërriti rreth orës 10 të mbrëmjes së kaluar. Ministrja e Bujqësisë, Teresa Bellanova, tha se ajo ishte “e gatshme të jepte dorëheqjen” në CDM këtë mbrëmje.

Lideri politik i Lëvizjes 5 Yjet, Vito Crimi deklaron: “është me të vërtetë e pakuptueshme se si mund të evokohet një krizë në këtë moment. Palëvizshmëria nuk është e kësaj qeverie, dhe për ata që na akuzojnë për këtë kujtojnë vetëm disa nga gjërat e bëra në javët e fundit. “, shkruan ai në Facebook. Dhe Luigi Di Maio, duke u kthyer nga misioni i tij në Jordani dhe Arabinë Saudite, filloi kështu thirrjen e tij: “Java që sapo ka filluar do të jetë një javë vendimtare dhe unë ftoj të gjitha forcat politike të lënë mënjanë armët e propagandës“.

Mbrëmjen e djeshme mbërriti komenti i demokratit Goffredo Bettini. “Ne duhet të kemi një aleancë shumë më solide, e cila ndan një program të fundvitit. Një program serioz, i qartë dhe gjithashtu një riorganizim i qeverisë. Ka disponueshmëri, madje edhe me një krizë parlamentare të shkurtër, të menaxhueshme,- ka vërejtur duke folur për Zapping në Radio 1- “Unë nuk e shoh atë si herezi në këtë moment, sepse pjesa liberale e FI është shumë afër asaj që mendon Renzi ose Calenda” dhe “Unë besoj se ka një dëshirë për të ndërtuar një pol liberal” shton Bettini.

Por menjëherë erdhi përgjigjia e Bettini nga Forza Italia përmes zërit të deputetit dhe zëdhënësit të Forza Italia për grupet e Dhomës dhe Senatit, Giorgio Mulè. “Deri tani – thotë Mulé – Bettini është si një mushkonjë e bezdisshme … gumëzhit rreth Forza Italia … dhe ai sheh skenarë jorealë. Bën atë që bën mirë: vazhdon t’i përkushtohet Partisë Demokratike dhe miqve të tij në vend të shpërndajë analiza në Forza Italia“.

Shumë nga nyjet do të zgjidhen që në këtë mbrëmje, kur Këshilli i Ministrave do të thirret për të votuar planin e Rimëkëmbjes. Do të mbetet për t’u parë nëse ministrat Renzianë, Teresa Bellanova dhe Elena Bonetti, do të japin dorëheqjen, duke  vendosur për krizën. Por ndërkohë Partia Demokratike i kërkon Conte një pikë kthese. “Fjala vëzhguese duhet të jetë për të ndërtuar së bashku dhe e domosdoshme është ta bëjmë shpejt“, thotë Graziano Delrio, drejtuesi i grupit në Dhomën e Përfaqësuesve. “Për këtë arsye gjithashtu, pasi ne demokratët kemi kërkuar për muaj, një rivendosje vendimtare e veprimit të qeverisë është e nevojshme përmes një pakti legjislativ që i jep shumicës, në gjendjen e përgjithshme të ndryshuar, një vizion të përcaktuar dhe unitar të ndryshimit të nevojshëm për Italinë që sigurisht nuk ka nevojë për kriza në konfliktin e errët ose shumëvjeçar “.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments