×
Monday, August 15, 2022

Itali, Lega kundër marrëveshjes për koronavirusin me Kinën. “Të dhënat tona shëndetësore për Huawei”

March 22, 2020

Në kohën kur koronavirusi në Itali ka arritur shifra tejet shqetësuese me 793 vdekje vetëm ditën e djeshme, polemikat në lidhje me marrëveshjen midis Italisë dhe Kinës nuk kanë të ndalur. Kujtojmë që në fillimin e krizës koronavirus në Evropë, Kina ofroi mbështetjen e saj me instrumente mjekësore dhe një ekip mjekqsor ndërkohë që Gjermania dhe Franca kishin ndaluar eksportin e maskave dhe pajisjeve mjekësore të nevojshme për menaxhimin e Covid-19. Dukest se ky bashkëpunim nuk lexohet në të njëjtën mënyrë nga forcat e ndryshme politike në vend.

Një nga zërat më kritikë ndaj këtij bashkëpunimi kanë qenë eksponentët e Lega Nord të cilët kanë përfshirë dhe Institucionet e BE-së. “Bashkëpunimi dypalësh” me Kinën për t’u marrë me emergjencën Koronavirus në të vërtetë fsheh një “rrezik serioz për qytetarët italianë, sepse të dhënat e tyre shëndetësore mund të ndahen në kohë reale përmes një rrjeti cloud, të cilin Huawei do ta kishte propozuar tashmë për vendin tonë ”. Ka qenë ky reagimi i deputetes së Legës Anna Bonfrisco, e cila i ka paraqitur një pyetje Komisionit Evropian duke i kërkuar “Kryeministrit italian Giuseppe Conte urgjentisht të raportojë për përmbajtjen e marrëveshjeve të arritura me Kinën“.

Të hënën në 16 Mars, dy eurodeputetët e Lega Nord kanë deklaruan se, “Conte pati një bisedë telefonike me Presidentin e Republikës Popullore të Kinës Xi Jinping, me të cilin ishte iniciuar ‘Rruga e Mëndafshit të Shëndetit‘, e cila përfshin Italinë në Kinë. Do të ishte një ‘bashkëpunim dypalësh’, siç përcaktohet nga ambasadori kinez në Itali, i cili në fakt e sheh Italinë si të vetmin vend G7 dhe anëtar themelues të BE-së që i është bashkuar projektit gjeopolitik kinez “, janë shprehur eurodeputetët.

“Ne i kërkojmë Komisionit Evropian – saktëson Bonfrisco – nëse synon të fillojë një vlerësim në lidhje me rëndësinë strategjike dhe menaxhimin e të dhënave shëndetësore të qytetarëve evropianë në Shtetet e ndryshme Anëtare, duke pritur cilësimin e të dhënave personale të rëndësishme për mbrojtjen e të drejtave themelore. Kjo gjithashtu në dritën e lidhjes së ‘infrastrukturës kritike’ të spitaleve dhe strukturave të kujdesit shëndetësor publik dhe privat në përputhje me “ligjet e BE”. Për më tepër – vazhdon ajo – ne dëshirojmë të dimë nëse marrëveshja italiane merr parasysh indikacionet e përfshira në Rekomandim (të Komisionit të BE-së , shënimi i redaktorit) të 26 Mars 2019 për sigurinë 5G dhe të Udhëzimeve të 29 Janarit 2020, me nevojën për të garantuar dhe ruajtur sovranitetin kombëtar dhe evropian dhe autonominë në lidhje me ndërhyrjen e mundshme të huaj “.

“Sipas Bonfrisco,” ambicia e Pekinit është të nxisë rritjen e saj në fushën e shëndetit dhe teknologjisë gjithashtu jashtë vendit. Aspekte të tjera për t’u pasur parasysh janë mungesa e transparencës në përhapjen e Covid-19 dhe përdorimi i diskutueshëm i të dhënave personale nga Kina. Këto janë çështje që shtrojnë shumë pikëpyetje, siç thuhet qartë edhe nga drejtuesi i Legës Matteo Salvini. Por Italia nuk është vetëm, siç e dëshmojnë edhe fjalët e Sekretarit Amerikan të Shtetit Mike Pompeo, i cili u shpreh se kur të përfundojë kjo urgjencë e virusit, do të vlerësohet përgjigja e të gjithë botës, ” përfundon Salvini.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments