×
Tuesday, July 23, 2024

“Hiqni dorë nga provokimet”, ministri turk paralajmëron Greqinë

May 13, 2021


Greqia “duhet të heqë dorë nga provokimet dhe gjuha kërcënuese”, tha të enjten Ministri turk i Mbrojtjes Hulusi Akar, duke hedhur akuza të reja kundër Athinës.

“Ata që akuzojnë Turqinë si” ekspansioniste “duhet të hedhin një vështrim të ri në hartat e 1821 dhe 2020. Deklarata të tilla janë të pasakta dhe jo në përputhje me parimet e marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë ose të së drejtës ndërkombëtare, ose me faktet,” u shpreh ai gjatë një vizite në kufirin Irakian me rastin e festës së Fitër Bajramit.

“Ne jemi në favor të dialogut, ligjit dhe marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë, por kurrë nuk do të lejojmë që të drejtat tona të shkelen,” tha ai.

Duke komentuar çështjen e Qipros, ministri tha se “nuk ka asnjë alternativë” për një zgjidhje me dy shtete.

Akar mbrojti gjithashtu vendimin e Turqisë për të vazhduar me blerjen e saj të sistemit të mbrojtjes raketore Ruse S-400 pavarësisht kundërshtimeve të forta nga Shtetet e Bashkuara dhe NATO, duke thënë se sistemi “nuk përbën një kërcënim për askënd”.

Ministri turk e ka përshkruar sistemin e raketave si një “domosdoshmëri” për Turqinë.

Eunews.alComments are closed.