×
E shtunë, 16 Janar, 2021

Guterres kandidat për një mandat të dytë në krye të OKB

12 Janar, 2021

Në moshën 71-vjeçare, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres njoftoi sot kandidaturën për një mandat të dytë në krye të organizatës.

Mandati i tij aktual përfundon në fund të dhjetorit.

Tani i takon Asamblesë së Përgjithshme të KB-së për të konfirmuar zyrtarisht gjatë vitit kandidaturën e tij për një mandat të ri dhe të fundit pesëvjeçar, që do të zgjasë midis 2022 dhe 2026.

“Në këtë fazë, pesë anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit (SHBA, Kina, Rusia, Franca dhe Britania e Madhe) e mbështesin atë”, thanë diplomatët.

Me një karrierë solide si Komisioner i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (2005-2015), Antonio Guterres, një ndjekës i diplomacisë prapa skenave, nuk paraqet si Sekretar i Përgjithshëm një rekord të frytshëm në zgjidhjen e konflikteve, që nga marrja e detyrës në 2017.

Eunews.al

Komente

avatar
  Ndiqe  
Me lajmëro për