×
Tuesday, September 26, 2023

Greqia zgjat bllokimin në kampet e migrantëve

May 22, 2020Greqia ka zgjatur bllokimin deri më 7 qershor, si në ishuj ashtu edhe në pjesën kontinentale të saj, të vendosur më 17 mars për parandalimin e përhapjes së koronavirusit në kampet e mbipopulluara të migrantëve, njoftoi Ministria greke për Emigracionin.

Deri më tani, mes 168 vdekjeve Covid-19 të regjistruara në Greqi, nuk janë  raportuar vdekje tek autoritetet në kampet e migrantëve, kryesisht në ishujt e Egjeut.

Vetëm dy migrantë në ishullin e Lesbosit kanë rezultuar pozitiv në fillim të majit dhe janë karantinuar.

Më shumë se 33 000 azilkërkues jetojnë në pesë kampe të ishujt e Egjeut dhe rreth 70 000 të tjerë në strukturat e tjera në territorin grek.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments