×
Friday, April 12, 2024

Gjermania mbyll kufirin me Austrinë dhe Republikën Çeke

February 12, 2021


Gjermania ka mbyllur për një periudhë të pacaktuar kufijtë me Austrinëdhe Republikën Çeke . Ministri Federal i Shëndetësisë Jens Spann thotë se ndalimi i hyrjes së njerëzve nga Austria nga Tiroli dhe Republika Çeke në Gjermani është i pashmangshëm në mënyrë që të kufizohet përhapja e mutacioneve të koronavirusit .

“Ne duhet ta mbrojmë vendin. “Kufizimet e udhëtimit janë absolutisht të nevojshme për një periudhë specifike kohore për të parandaluar përhapjen e mutacioneve të rrezikshme të koronavirusit, ” tha Spann në Berlin.

Në Tirol, duke pasur parasysh përhapjen e përhapur të variantit të koronavirusit në Afrikën e Jugut, kufizimet e daljes zbatohen nga sot. Për dhjetë ditët e ardhshme, kushdo që del nga ai duhet të bëjë një test negativ të koronavirusit në 48 orët e fundit.

“Unë vetë jam rritur afër kufirit me Hollandën. Amsterdami është më afër Dyseldorf dhe unë e di se sa të rëndësishme janë pikat kufitare ditore për biznesin dhe shumë arsye të tjera private. Kjo është arsyeja pse vendimi është veçanërisht i dhimbshëm, por është i pashmangshëm për një periudhë të caktuar kohe në mënyrë që të shmanget përhapja e varianteve të rrezikshme të koronavirusit. Për shembull, në Republikën Çeke, këto variante janë mbizotëruese dhe ndoshta shkaku i evolucionit dinamik të infeksionit në atë vend. Ne duhet të reagojmë. “Ne nuk mund të kishim kontrolluar ndryshe zhvillimin e infeksionit nga ana jonë,” tha politikani Demokristian (CDU).

Ministri Federal i Brendshëm Horst Seehofer tashmë e ka përshkruar Tirolin dhe të gjithë Republikën Çeke si “vende të mutacionit të koronavirusit”. Përveç kufizimeve ekzistuese në kufirin me Austrinë, kontrollet e hyrjes në Gjermani dhe Republikën Çeke do të kryhen gjithashtu nga e diela, tha një zëdhënës i ministrisë, ndërsa mutacioni i koronavirusit britanik po përhapet me shpejtësi në vend.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments