×
Friday, December 3, 2021

Gjermani, më shumë se 100 migrantë mbërrijnë çdo ditë përmes Bjellorusisë dhe Polonisë

November 12, 2021

Mesatarisht, më shumë se 100 migrantë të paligjshëm mbërrijnë në Gjermani çdo ditë pasi kalojnë Poloninë përmes Bjellorusisë, deklaroi policia federale gjermane.

”Që nga fillimi i muajit, janë regjistruar gjithsej 1 488 hyrje të paligjshme përgjatë kufirit me Poloninë”, deklaruan autoritetet gjermane.

Kalimet janë rritur në mënyrë dramatike që nga vera, me shumicën e emigrantëve që vijnë nga Iraku, me një numër të konsiderueshëm edhe nga Siria dhe Afganistani.

Bashkimi Evropian ka akuzuar liderin bjellorus Alexander Lukashenko se ka nxitur qëllimisht fluksin e migrantëve.

Duke iu drejtuar parlamentit gjerman në Berlin, ministri i Jashtëm Heiko Maas siguroi Poloninë për solidaritetin e Evropës në këtë krizë migratore.

Eunews.al

Comments are closed.