×
Wednesday, August 10, 2022

Gjermani, anullohet pas 73 vitesh festa e birrës në Mynih

April 21, 2020

Për shkak të pandemisë së shkaktuar nga koronavirusi këtë vit është anulluar pas 73 vjetësh Festa e Birres që zhvillohet në Mynih të Gjermanisë çdo vit në fund të shtatorit e fillim tetorit.

Ajo është festa popullore më e madhe në botë e organizohet nga shtatori deri në tetor.

Asgjë nuk është kaq e rëndësishme për bavarezët se festa e birrës, e njohur ndryshe si festa e tetorit ,por pandemia e shkaktuar nga koronavirusi bën që të anulohet edhe kjo festë, që çdo vit tërheq deri në 6 milionë vizitorë.

Anullimi i festës së birrës ka një dhe një ndikim të madh ekonomik, pasi në vitin 2019 u arrit një xhiro prej 955 milon euro në 16 ditët e festës. Gjatë 2019 festa e birrës kishte 6.3 milion vizitorë.


Ne gjithe historine e saj, kjo traditë shekullore është anulluar edhe 7 herë të tjera:
1813: Luftrat e Napoleonit
1854: Cholera ne Europa
1866 1873: pandemia e Kolerës dhe Lufta
1923: Inflation
1946-1948: Lufta II boterore me pasojat e forta financiare.

Eunews.al0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments