×
Thursday, June 13, 2024

Gazeta Gjermane Bild i dedikon një faqe Italisë: “Jemi me ju”

April 2, 2020


“Ne jemi me ju”, është titulli me shkronja të mëdha me në sfond një foto e madhe e një infermiere nga Bergamo, Martina Papponetti, e rrethuar nga flamujt italianë dhe gjermanë. Është ky dedikimi I bërë nga tabloidi Bild për tragjedinë që po kalon Italia në këto momente.

 “Ne qajmë me ju për të vdekurit tuaj“, thuhet në artikull, i cili në versionin në internet të Bild është botuar gjithashtu i plotë në italisht. “Ne jemi afër jush në këtë moment dhimbjeje sepse jemi si vëllezër,” shkruan Bild.

Dhe përsëri: “Ju na ndihmuat për të rivendosur ekonominë tonë. Ju na sollët gjëra të mira për të ngrënë. Papritur kishte oreks, flutura, tiramisu. Jo vetëm lakër turshi, patate dhe mishi“, thuhet në tabloidin e njohur . “Italia, vendi që ka qenë gjithmonë në zemrat tona”, vazhdon artikullin, duke cituar një seri imazhesh ‘klasike’ të marrëdhënies midis turistëve gjermanë dhe italianë: “Ne kemi vizituar ty në Riviera, Rimini, pastaj Capri, Venecia dhe Toscana. Ne po kërkonim detin blu dhe aromën e limonëve, duke pëshpëritur Umberto Tozzi dhe Paolo Conte, ‘Një akullore me limon‘ “.

Një dedikim i ndjerë për Italinë dhe italianët është cilësuar artikulli i Bild, I cili ka bërë xhiron e të gjithë mediave italiane. “Ne gjithmonë donim të ishim pak si ju. Me relaksimin tuaj, bukurinë tuaj, pasionin tuaj. Ne donim të dinim se si të gatuajmë makarona si ju, të pimë Campari si ju, dashuri si ju. La dolce vita. Kjo është arsyeja pse ne ju kemi zili gjithmonë ” shkruan Bild.

Por, shkruan gazeta duke u kthyer në realitetin e trishtë, “tani ne ju shohim të luftoni. Ne shohim se vuani. Edhe këtu situata nuk është e lehtë, por është një mijë herë më e vështirë për ju. Infermierë të rraskapitur që flenë në një karrige. Mjekët që duhet të vendosin se kush mund të mbijetojë dhe kush duhet të vdesë “. “Ju jeni gjithmonë në mendimet tona”, vazhdon Bild. “Ju do ta bëni. Sepse ju jeni të fortë. Forca e italisë është të dhuroni dashuri për të tjerët. Kjo do t’ju ndihmojë të dilni nga kjo krizë“.

Bild e përfundon shkrimin me një dëshirë: “Përshëndetje, Itali. Do t’ju shohim së shpejti. Të pimë një kafe, ose një gotë verë të kuqe. Me pushime ose në një piceri”

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments