×
Thursday, June 1, 2023

Francë, Calviño: Optimiste për arritjen e një marrëveshjeje europiane për planin e rimëkëmbjes

July 4, 2020Ministrja spanjolle e Ekonomisë, Nadia Calviño, kandidate për presidencën e Eurogroup-it, shprehu sot optimizmin e saj për arritjen e një marrëveshjeje europiane për planin e rimëkëmbjes së BE-së pas pandemisë së COVID-19.

“Komisioni Europian ka vënë në tryezë një propozim ambicioz. Do të ketë negociata në ditët në vijim. Kjo varet, natyrisht, nga arritja e marrëveshjes midis liderëve të vendeve tona”, tha ajo, duke shtuar se ishte mjaft optimiste.

“Ne i kemi lexuar dhe mësuar mirë mësimet nga kriza dhe jemi në procesin e përgjigjes së duhur për këtë krizë globale”, shtoi Calviño.

Aktualisht, udhëheqësit europianë po negociojnë për të arritur një marrëveshje në lidhje me planin e rimëkëmbjes prej 750 miliardë eurosh, i përbërë nga 500 miliardë grante të drejtpërdrejta për vendet anëtare dhe 250 miliardë kredi për kapitalet.

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments