×
Monday, August 15, 2022

Fluksi turistik, Delta dhe zjarret ekuacioni me tri të panjohura i Greqisë

August 4, 2021

Radhët para muzeve dhe anijet e mbushura me turistë që nisen drejt ishujve, dëshmojnë për rifillimin e turizmit në Greqi, pas sezonit të zymtë të verës të vitit 2020.

Por, përhapja e variantit Delta po shqetëson autoritetet dhe profesionistët e turizmit.

”Numri i vizitorëve në korrik në Kretë, i cili shërben si barometër turistik, pothuajse është dyfishuar në krahasim me vitin e kaluar”, thotë Michalis Vlatakis, president i sindikatës së operatorëve turistikë kretas.

Vitin e kaluar, ishulli më i madh i Greqisë humbi 70% të turistëve në krahasim me vitin 2019, para shpërthimit të pandemisë së koronavirusit.

Motori i ekonomisë greke, industria e turizmit, që tradicionalisht varet nga vizitorët nga Evropa Veriore, është goditur rëndë në vitin 2020, si Spanja ose Italia, nga bllokimet dhe mbyllja e kufijve.

Por këtë vit, hapja zyrtare e sezonit turistik në mes të majit, një muaj përpara vitit 2020, i dha sektorit një nxitje.

Dhe Greqia duket se ka rimarrë tregjet e saj tradicionale: në gusht, gjermanët janë në krye të rezervimeve, të ndjekur nga britanikët, italianët dhe francezët, sipas parashikimeve të Institutit të Unionit të Ndërmarrjeve Turistike (INSETE).

Sidoqoftë, ky optimizëm zbutet nga shumëfishimi i rasteve të Covid-19, veçanërisht infeksioneve me variantin Delta, të cilat “do të mbizotërojnë në Greqi, si në të gjithë botën”, kanë paralajmëruar autoritetet shëndetësore.

“Vrulli pozitiv në çdo kohë mund të pasohet nga pasiguria”, paralajmëron Yannis Retsos, president i Unionit të Operatorëve të Turizmit.

“Për herë të parë në vite, ne nuk mund të parashikojmë të ardhurat nga turizmi”, shkroi ai në Twitter në korrik, duke thënë se “vetëm një gjë është e sigurt: pandemia kërkon kushte të sigurta udhëtimi”.

– Mikonos me të kuqe –

Kreta gjithashtu tregohet me të kuqe në hartën epidemiologjike të Greqisë. Ashtu si destinacionet e tjera turistike, të tilla si Athina dhe Mikonos.

Pas dy muajsh të ngarkuar, Kreta përjetoi një rritje të mprehtë të infektimeve me koronavirus në korrik. Numri ditor i rasteve është rritur nga disa qindra në qershor në më shumë se 1 500 në javët e fundit.

Kambanat e alarmit u bënë në mes të korrikut në Mikonos, kur numri i infeksioneve ishte katërfishuar në një javë, duke arritur në 300.

Përhapja e festave klandestine ishte veçuar nga autoritetet shëndetësore të cilët më pas vendosën, për inat të profesionistëve, një shtetrrethim natën prej një jave, i shoqëruar me kufizime të tjera dhe gjoba deri në 200 000 euro në rast të një shkeljeje.

”Sidoqoftë, do të ketë edhe më shumë turistë në javët e ardhshme”, tha Konstantinos Koukas, kryetari i bashkisë së Mikonos.

Tani për tani, autoritetet greke kanë forcuar kontrollet në porte dhe aeroporte, kanë vendosur maskën në hapësira të mbyllura dhe e kanë rekomanduar në rast të trafikut të rënduar.

– Vala e nxehtësisë dhe zjarret –

Një tjetër temë shqetësuese për turistët në Greqi është vala e të nxehtit që ka goditur vendin prej një jave, thënë ndryshe “vala më e keqe e nxehtësisë që nga viti 1987″, sipas kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis.

Ajo shoqërohet me shumë zjarre, të cilat edhe nëse shkaktojnë vetëm dëme materiale, ”helmojnë” pushimet e turistëve.

Duke ardhur në Greqi me një grup miqsh, francezi Laurent Courrèges u detyrua të kalonte natën në aeroportin e Athinës, pasi humbi aeroplanin e tij të kthimit. I mbërthyer në një bllokim të madh trafiku për shkak të një zjarri pranë Patras, atij iu deshën më shumë se gjashtë orë për të arritur në Athinë.

Për më tepër, të gjitha vendet arkeologjike në Greqi u mbyllën nga e marta gjatë orëve më të nxehta.

Por, ndikimi i valës së nxehtësisë në sektorin turistik mbetet minimal, pajtohen ekspertët, të cilët theksojnë se nxehtësia dhe zjarret janë të përsëritura gjatë verës në Greqi.

Për më tepër, suedezi Peter Zralek nuk dekurajohet para portave të mbyllura të Akropolit të Athinës.

“Gjithsesi, ne vijmë në Greqi për këtë, për nxehtësinë, diellin dhe komoditetin”, përpiqet të zbutë situatën ai.

Eunews.alComments are closed.