×
Tuesday, March 21, 2023

Europa pushtohet nga i ftohti siberian / Temperatura nën zero dhe probleme me qarkullimin

January 17, 2021
E gjithë Europa është përfshirë këtë fundjavë nga një valë acari me origjinë nga Rusia. Temperaturat disa gradë nën zero sollën këtë të Diel në Romë flokët e para të një dëbore të pazakontë. Temperaturat arrijnë deri në minus 5 gradë, ndërsa parashikohet që ato të bien deri në minus 15 në zonat qendrore dhe jugore të vendit.

Dëbora e parë mbuloi edhe Parisin. Sasia e rënë nuk ishte shumë e madhe, por e mjaftueshme për argëtim në këto ditë të zymta Covid-i.

Dëbora e pazakontë e stuhisë Filomena të fundjavës së kaluar që i mori jetën 5 personave është ende të dukshme në kryeqytetin spanjoll Madrid. 1.4 miliardë euro është dëmi ekonomik i shkaktuar nga kjo stuhi, për shkak të mbylljes së bizneseve dhe transportit publik, ndërprerjes së shumë aktiviteteve e aksidenteve rrugore.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments