×
Wednesday, November 29, 2023

Epidemi tërheqjesh në PD: Kuvendi i turpshëm i Bashës, ndez sirenat e alarmit

July 20, 2021


Dështimi në zgjedhjet e 25 prillit 2021, shtoi zërat kritik kundër kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, duke I drejtuar atij gishtin për dështimin në zgjedhje.

Basha pasi përfundoi votimi, shpalli fitoren, më pas tha se ishin hapur vetëm kutitë e socialistëve dhe jo “kutitë e mira”, dhe pasi doli rezultati “u kujtua” se zgjedhjet ishin masakër elektorale.

Që në fakt duket më shumë si alibi e Lulzim Bashës, për të vijuar të mbajë karrigen e kryetarit të Partisë Demokratike.

Ai tha se 25 prilli ishte “masakër zgjedhore” dhe se lufta sapo kishte filluar. Por, koha tregoi se Basha të vetmet luftë, duket se ka të mbajë karrigen e kryetarit, gjë që e tregoi me zgjedhjet e 13 qershorit.

Në vend të bënte një analizë të humbjes, shpalli një datë zgjedhjesh të nxituar, zhvilloi një fushatë ku gjithë administrata e PD ishte në shërbim të Bashës, dhe në 13 qershor zhvilloi një proces zgjedhor, ku manipulimet nuk ishin të pakta.

Pra, Lulzim Basha iu bëri demokratëve, pikërisht atë që pretendon si i bëri atij, kryeministri Edi Rama.

Por, pas këtyre zgjedhjeve, erdhi Kuvendi Kombëtar i PD.

Në 17 korrik, Lulzim Basha organizoi Kuvendin e tij të radhës për të kapur edhe më fort Partinë Demokratike, për të ndryshuar sekretariatin, për të konsoliduar kryesinë e saj ku shumicën e emrave do i ketë zgjedhur dhe emëruar ai.

Për të bërë disa përmbysje në Këshillin Kombëtar, për të larguar emra të cilët mund të sillnin shqetësime e kështu me radhë. Dhe për të miratuar edhe disa ndryshime në statut, me qëllim që të “minojë” postin e kryetarit.

Por, farsa e radhës në 17 korrik, duket se solli edhe braktisje të Lulzim Bashës. Shumë anëtarë të Partisë Demokratike shprehën zhgënjimin e tyre, për Kuvendin Kombëtar.

Anëtarë, drejtues, kandidatë për deputet të Partisë Demokratike janë shprehur të revoltuar, të zhgënjyer, me farsën zgjedhore të para dhe gjatë Kuvendit të Partisë Demokratike.

Ndërkohë, sot një ndër anëtarët e Këshillit Kombëtar të PD, ka shprehur publikisht tërheqjen nga kjo parti, duke shprehur dhe zhgënjimin e tij të thellë.

Në një postim në rrjetet sociale, Ardian Isufi shkruan se një “klan me tipare arkaike” mban peng çdo orientim të ri apo nismë bashkëkohore brenda kësaj partie.

“Tashmë jam i qartë që këtë situatë nuk e ka prodhuar vetëm zoti Basha por edhe një tufë e madhe funksionarësh në PD apo antarë kryesie që duhet të ishin dorëhequr shumë kohë më parë dhe që aktualisht janë të ezauruar në debatin publik dhe nuk i thonë më asgjë mbështetësit të djathtë apo votuesit shqiptar, por që nëpërmjet një “klani me tipare arkaike” mbajnë peng çdo orientim të ri apo nismë bashkëkohore brenda kësaj partie… shto këtu edhe një administratë që e ka zëvendësuar rolin e saj primar me politik-bërjen e kulisave, dhe si i thonë asaj fjalës së urtë popullore: “është bërë bishti më i rëndë se sqepari”-shkruan ndër të tjera Ardian Isufi.

Por, mësohet se Ardian Isufi nuk është i vetmi persona që braktis Lulzim Bashën.

Burime bëjnë të ditur se pas Ardian Isufit ka largime masive edhe në Korçë, në Berat, në Shkoder, tek njësia 1 dhe 2 në Tiranë. Po ashtu edhe në Fier është larguar pothuajse gjysma e kryesisë.

Mesa duket shumë demokratë e kanë kuptuar se çfarë qëllimesh ka Lulzim Basha dhe ky i fundit nuk mund të fshihet më “pas gishtit”.

Dhe Kuvendi i turpshëm i 17 korrikut, duket se sirenat e alarmit për humbjen në katër vitet që vijnë dhe kjo do të ishte edhe me katastrofike.

Eunews.alComments are closed.