×
Monday, July 15, 2024

“Eja bashkëpunojmë”/ Gjekmarkaj “zbulon” çfarë kërkon Basha nga Rama

May 5, 2021


Deputeti i ardhshëm në Kuvendin e Shqipërisë, i dalë nga zgjedhjet e 25 prillit për qarkun e Lezhës, Agron Gjekmakaj, i pyetur në lidhje me ftesën e kryeministrit Edi Rama për bashkëpunim me PD, ai tha se e vetmja gjë që mund të negociohej me qeverinë Rama, është përsëritja e zgjedhjeve në një qeveri teknike.

Gjekmarkaj ka folur gjithashtu edhe për qëndrimet e presidentit Ilir Meta në fushatën elektorale.

Gjekmarkaj tha se PD dhe LSI bënë fushata të ndara dhe nuk e penalizuan njëra-tjetrën, por ishte pushteti që i penalizoi të dyja këto forca politike.

Pyetje: Si iu duk qëndrimi i Ilir Metës në  fushatë?

Gjekmarkaj: LSI ka bërë fushatën e vet dhe Meta ka mbajt pozicionet e veta. Kanë qenë fushata të ndara. LSI duhet të kishte më shumë mandate në kurrizin e vet, por trukimi ka filluar me kohë, muaj më përpara. LSI dhe PD nuk kanë penalizuar njëra-tjetrën, por pushteti i penalizoi të dyja.

Pyetje: Ftesa e Ramës për bashkëpunim?

Gjekmarkaj: Kjo nuk ndodh. E vetmja gjë e negociueshme do të ishte që të negociohej përsëritja e zgjedhjeve në një qeveri teknike për të kthyer legjimitetin institucioneve në Shqipëri.   

Pyetje: Do bashkëpunoni?

Gjekmarkaj: Kjo nuk ndodh. E vetmja gjë e negociueshme do të ishte që të negociohej përsëritja e zgjedhjeve në një qeveri teknike për të kthyer legjimitetin institucioneve në Shqipëri. Bashkëpunimi është për të rënë dakord për një qeveri teknike.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments