×
Thursday, July 25, 2024

Draghi: KE të përshpejtojë përgjigjen europiane ndaj pandemisë

March 4, 2021


Kryeministri italian, Mario Draghi i kërkoi sot presidentes së Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, të përshpejtojë përgjigjen europiane ndaj pandemisë, veçanërisht në lidhje me vaksinat, gjatë një interviste telefonike.

“Objektivi përparësor i përshpejtimit të përgjigjes europiane ndaj COVID-19, veçanërisht në lidhje me vaksinat, ishte në qendër të shkëmbimit të pikëpamjeve të tyre”, tha presidenca e Këshillit italian, në një njoftim për shtyp.

Nga ana e saj, von der Leyen bëri një postim në Twitter ku shkruhej se “diskutoi bashkëpunimin për prodhimin dhe shpërndarjen e vaksinave”.

Vonesat në shpërndarjen e vaksinave antiCOVID-19, blerja e të cilave u bashkua dhe u organizua në nivel europian nga KE, janë objekt kritikash në shumë shtete anëtare.

Në njoftimin e saj për shtyp, presidenca e Këshillit Italian citoi, gjithashtu, në temat e diskutuara kërkesën për menaxhimin europian të flukseve migratore, që synojnë proporcionalitet më të madh midis përgjegjësisë dhe solidaritetit të shteteve anëtare.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments