×
Sunday, September 26, 2021

Dëshmitari i Prokurorisë në gjyqin kundër Netanyahut dhe gruaja e tij humbën jetën nga rrëzimi i aeroplanit grek

September 14, 2021

Haim Geron, dëshmitar në gjyqin e korrupsionit ndaj ish -kryeministrit Benjamin Netanyahu, ishte një nga dy izraelitët e vrarë në një aksident ajror në Greqi të hënën. Personi tjetër ishte gruaja e tij, Esti.

Emrat e Gerons, dy viktimat e vetme të aksidentit, u bënë publike të martën.

Geron ishte një zëvendës drejtor i përgjithshëm i mëparshëm për inxhinierinë dhe licencimin në Ministrinë e Komunikimeve.

Sipas Ministrisë së Jashtme, çifti u nis nga Haifa me një aeroplan me një motor pasdite dhe po fluturonin pranë ishullit Samos, pranë Turqisë, kur avioni i tyre u rrëzua të hënën në mbrëmje.

Trupat e tyre u gjetën nga roja bregdetare greke disa orë më vonë me ndihmën e zhytësve.

Ministria tha se zyrtarët konsullorë në ambasadën në Athinë ishin në kontakt me familjen dhe se ajo po ndihmonte për t’i sjellë ata në Izrael për varrim.

Zyrtarët thanë të martën se Bordi i Hetimit dhe Aviacionit i Aksidenteve Ajrore në Greqi po heton shkaqet e rrëzimit.

“Pak para uljes, komunikimi me kullën e kontrollit në Samos humbi dhe Autoriteti i Aviacionit Civil informoi qendrën e kërkimit dhe shpëtimit për humbjen e komunikimit,” tha autoriteti në një deklaratë.

Mediat greke kanë thënë se avioni Cessna 172 duket se ka pësuar një problem teknik dhe është zhdukur nga radari, por shkaku i rrëzimit mbetet i paqartë.

Netanyahu po gjykohet për tre raste korrupsioni të njohura si Rasti 1000, Rasti 2000 dhe Rasti 4000. Në Rastin 4000, më i rëndi nga të tre, Netanyahu pretendohet se ka abuzuar me pushtetin e tij kur shërbeu si kryeministër dhe ministër i komunikimit nga 2014 deri në 2017.

Netanyahu akuzohet se ka përdorur pozicionin e tij në mënyrë që të përfitojë në mënyrë të paligjshme dhe shumë fitimprurëse interesat e biznesit të Shaul Elovitch, aksionarit kontrollues të kompanisë së telekomit Bezeq. Në këmbim, Elovitch dyshohet se i siguroi Netanyahut dhe familjes së tij mbulim pozitiv në faqen e internetit të lajmeve në pronësi të Elovitch, duke përfshirë lejimin e bashkëpunëtorëve të kryeministrit të atëhershëm dhe anëtarëve të familjes për të diktuar përmbajtjen dhe politikën e redaksisë në baza të rregullta.

Në maj 2020, Geron, një avokat foli me Radio 103FM për dëshminë që ai kishte dhënë në gjyqin e Netanyahu dhe tha se lidhej me zhvillimin e infrastrukturës së fibrave optike të vendit, industrinë e komunikimit dhe shërbimet telefonike. I pyetur nëse kishte parë ndonjëherë ndonjë aktivitet kriminal në ministri, Geron u përgjigj se “gjykata është e vetmja që mund të përcaktojë nëse diçka është kriminale apo jo”.

Ai theksoi se nuk u pyet në lidhje me marrëveshjen Bezeq-Po, e cila është një element kyç i gjyqit. Ajo marrëveshje, e cila u realizua në vitin 2015, ishte me vlerë qindra miliona dollarë për Elovitch, sipas prokurorisë shtetërore, dhe ndërhyrja e supozuar e Netanyahu për ta miratuar atë si Ministër i Komunikimit ishte pjesë e marrëveshjes së tij të paligjshme me Elovitch, sipas akuzave.

Gjyqi i Netanyahut rifilloi të hënën me vazhdimin e marrjes në pyetje të dëshmitarit kryesor shtetëror, ish-shefit ekzekutiv të uebfaqes Walla, Ilan Yeshua.

Rasti 1000 përfshin akuzat se Netanyahu po merr dhurata të paligjshme nga dashamirësit miliarderë. Rasti 2000 përfshin një marrëveshje të veçantë me botuesin e së përditshmes Yedioth Ahronoth, Arnon Mozes, për mbulim pozitiv në media në këmbim të legjislacionit që dobëson një gazetë rivale./ Time Of Israel

Eunews.al

Comments are closed.