×
Wednesday, March 22, 2023

DASH: Gjykata Speciale në Hagë ka mbështetjen e plotë të SHBA

March 27, 2021
Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë dhënë mbështetjen e plotë një gjykate ndërkombëtare për krime lufte në Hagë që paditi kohët e fundit ish-presidentin e Kosovës, Hasim Thaçi dhe katër komandantë të tjerë të ish-Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) që luftuan kundër Serbisë.

Departamenti i Shtetit tha se Dhomat e Specializuara të Kosovës dhe Zyra e Prokurorit të Specializuar “kanë besimin e plotë të qeverisë amerikane” një ditë pasi një shoqatë e ish-luftëtarëve të UÇK-së që jetonin në SHBA i shkroi presidentit Joe Biden duke i kërkuar atij të tërhiqte mbështetjen e tij.

Gani Shehu – një ish anëtar i Batalionit Atlantiku, shqiptarët e diasporës të Kosovës që u kthyen në Kosovë në 1999 për të luftuar pushtimin serb – i shkroi presidentit Biden më 24 mars, duke bërë thirrje që kjo gjykatë të “çrrënjosej” nga shtëpia e tij aktuale në Hagë dhe të zhvendosej në Kosovë.

Sipas Euronews, ai pretendoi se gjykata, e cila akuzoi Thaçin dhe katër komandantë të tjerë të lartë për krime lufte në nëntor 2020, po përdoret nga kombet evropiane për të minuar marrëdhëniet e Kosovës me SHBA.

Ai gjithashtu ia kujtoi Biden se ai dikur i referohej Thaçit si “George Washington i Kosovës” dhe se ai nuk duhet të përballej me gjyqin në Hagë.

“Sot Thaçi lëngon në një qeli paraburgimi në Hagë së bashku me katër shqiptarë të tjerë që rrezikuan jetën e tyre duke luftuar kundër tiranisë jugosllave dhe okupimit të Kosovës”, kishte shkruar Shehu.

Siç shkruan më tej Euronews, as Shtëpia e Bardhë dhe as Departamenti i Shtetit nuk do të komentonin për Euronews mbi komentet e Bidenit në lidhje me Thaçin dhe nëse ai i mban pikëpamjet e tij për ish-presidentin edhe sot.

Por ato përjashtuan mundësinë e çdo veprimi kundër gjykatës dhe i kërkoi Kosovës ta mbështesë atë dhe punën e saj.

“Ne vazhdojmë të besojmë se institucionet e Kosovës duhet të sigurojnë mbështetje të plotë, të plotë dhe të qartë për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit Special”, ka thënë për Euronews një zëdhënës i Departamentit të Shtetit.

“Kjo është thelbësore për sundimin e ligjit, drejtësisë dhe llogaridhënies në Kosovë, si dhe integrimit të mëtejshëm të vendit në familjen Euro-Atlantike dhe komunitetin ndërkombëtar”.

Euronews vë në pah faktin se pavarësisht se u krijua nga një akt i parlamentit të Kosovës në vitin 2015, kjo gjykatë është jopopullore në Kosovë, ku UÇK shihet si një forcë çlirimtare që shpëtoi shumicën etnike shqiptare të Kosovës nga një fushatë e spastrimit brutal etnik nga forcat e Sllobodan Millosheviçit./ Euronews

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments