×
Saturday, July 13, 2024

COVID-19, Rumani vendos shtetrrethimin e natës

November 5, 2020


Presidenti rumun Klaus Iohannis njoftoi sot kufizime të reja, përfshirë një shtetrrethim nate, mësim vetëm në internet dhe maska ​​të detyrueshme në publik, ndërsa vendi i afrohet pragut historik të 10 000 rasteve të reja ditore COVID-19.

“Masat e miratuara deri më tani nuk janë më të mjaftueshme, janë të nevojshme masa shtesë, sepse janë regjistruar shumë vdekje”, deklaroi kreu i shtetit, në fillim të një takimi qeveritar.

“Shkollat ​​do të zhvillohen vetëm në internet, puna në distancë do të bëhet normë dhe trafiku i natës do të jetë i kufizuar”, shtoi ai, pa dhënë detaje të orëve.

Vënia e një maske do të bëhet e detyrueshme, përfshirë në mjediset e jashtme, në të gjithë vendin dhe festat publike ose private do të ndalohen.

Kryeministri Ludovic Orban tha se këto kufizime do të hyjnë në fuqi të hënën.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments