×
Friday, April 12, 2024

COVID-19/ OBSH vijon hetimet në laboratorin e Wuhanit

February 3, 2021


Ekspertët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë vizituan një qendër kërkimore në qytetin kinez të Wuhanit si pjesë e hetimit të tyre për origjinën e pandemisë së koronavirusit.

Vizita në Institutin e Virologjisë Wuhan (WIV) konsiderohet si një pjesë kryesore e hetimit të ekspertëve.

Laboratori është një institucion kryesor nën Akademinë e Shkencave të Kinës.

Ai kryen kërkime me koronavirusët nga lakuriqët e natës, të cilët dyshohet se janë burimi i pandemisë.

Wuhan është vendi ku virusi u mendua se kaloi për herë të parë nga kafshët tek njerëzit, edhe pse Kina e ka kundërshtuar këtë.

Shumë shpejt ai u përhap në pjesë të tjera të Kinës dhe më pas në të gjithë botën.

Teori konspiracioni kanë qarkulluar se virusi mund të ketë shpëtuar nga laboratori, por ekspertët ndërkombëtarë dhe kinezë e kanë hedhur poshtë këtë.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments