×
Friday, December 3, 2021

Covid-19/ Gjermania rekomandon dozën përforcuese për të gjithë personat mbi 18 vjeç

November 18, 2021

Komiteti për Vaksina në Gjermani ka rekomanduar të enjten dozën përforcuese të vaksinës kundër koronavirusit për të gjithë personat mbi moshën 18-vjeçare.

Propozimi për vaksinat përforcuese u është dërguar ekspertëve dhe landeve gjermane për votim dhe shqyrtim të këtij dokumenti.

Gjermania ka thyer rekordin e saj sërish të enjten, 18 nëntor, pasi autoritetet e këtij shteti kanë regjistruar 65,371 raste të reja të infektimit me koronavirus gjatë 24 orëve.

Autoritetet shëndetësore gjermane kanë paralajmëruar se kjo shifër mund të dyfishohet apo trefishohet.

Kjo është hera e parë, prej shpërthimit të pandemisë, që Gjermania regjistron mbi 60,000 raste të reja brenda një dite.

Në të njëjtën kohë, udhëheqësi i Agjencisë Robert Koch, e cila merret me sëmundje infektive, Lothar Ëieler, ka paralajmëruar se shifra e vërtetë e infektimeve mund të jetë shumë më e madhe.

Eunews.al

Comments are closed.