×
Wednesday, November 29, 2023

COVID-19/ Franca nis vaksinimin e fëmijëve nga mosha 12 deri në 15 vjeç

June 3, 2021


Franca do të fillojë vaksinimin e fëmijëve nga mosha 12 deri 15 vjeç duke filluar nga 15 qershori, sipas një deklaratë të qeverisë. Franca ka shënuar nën 10,000 raste për të dytën ditën radhazi dhe numri i viktimave pësoi rënie javën e kaluar.

Franca, e cila nisi fushatën e vaksinimit në fund të vitit të kaluar, tani do të lejojë vaksinimin edhe të personave mbi 18 vjeç.

Presidenti Emmanuel Macron u tha gazetarëve se nga 15 Qershori, adoleshentët nga mosha 12 deri në 18 vjeç do të marrin një vaksinë anti-COVID-19 duke filluar 15 qershori.

Eunews.alComments are closed.