×
Thursday, April 18, 2024

COVID-19/ Çekia mbyll kufijtë për të gjithë të huajt

January 31, 2021


Pothuajse asnjë i huaj nuk po lejohet të hyjë në Republikën Çeke që nga dita e djeshme, ndërsa vendi përpiqet të vendosë koronavirusin nën kontroll, megjithëse nuk janë planifikuar kontrolle të përhershme në pikat kufitare me vendet fqinje, thanë zyrtarë çekë.

”Zyrtarët do të kryejnë kontrolle të rastësishme për të siguruar pajtueshmërinë me vendimin e marrë”, konfirmoi policia.

“Ne duam të dimë cilat janë arsyet e udhëtimit për në vendin tonë”, tha një zëdhënës.

Ndërkohë, udhëtimet për blerje janë rreptësisht të ndaluara.

Që nga dita e djeshme, hyrja në Republikën Çeke lejohet vetëm nëse është absolutisht e nevojshme.

”Përjashtimet nga rregulli përfshijnë udhëtime biznesi, vizita thelbësore familjare, funerale dhe takime me autoritetet, që nuk mund të shtyhen”, sipas një rezolute të qeverisë.

Nga ana tjetër, dalja nga vendi mbetet e mundur.

Qeveria e kryeministrit Andrej Babis ka shprehur shqetësime në lidhje me përhapjen e varianteve të reja të koronavirusit.

Dje, autoritetet çeke regjistruan 8 010 raste të reja me koronavirus brenda 24 orësh.

Eunews al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments