×
Wednesday, March 22, 2023

COVID-19/ Austria zgjat bllokimin deri më 7 shkurt

January 17, 2021
Austria do të zgjasë bllokimin e saj aktual për shkak të pandemisë së koronavirusit me dy javë të tjera, deri më 7 shkurt.

Shumë shitës me pakicë, restorante, dyqane dhe ofrues të shërbimeve pritet të qëndrojnë të mbyllura deri atëherë.

Shkollat ​​do t’i përmbahen mësimit në distancë.

Masat më të fundit për të frenuar përhapjen e koronavirusit të ri në Austri filluan me kufizime të kufizuara të vendosura në fillim të nëntorit.

Shitjet me pakicë – me përjashtim të dyqaneve thelbësore – si dhe restorantet dhe hotelet në Austri janë mbyllur aktualisht.

Dyqanet dhe muzetë, si dhe palestrat, pishinat dhe llixhat duhet të lejohen të rihapen nga 8 shkurti.

Në të ardhmen, vizitorët dhe klientët do të duhet të mbajnë maska ​​mbrojtëse tip FFP2 dhe të mbajnë një distancë shoqërore prej dy metrash.

Ndërkohë, rreth 10 000 persona, përfshirë shumë nga e djathta demonstruan në Vjenë të shtunën kundër masave qeveritare të marra për të frenuar përhapjen e virusit.

Policia tha se pesë persona u arrestuan. Protesta filloi paqësisht, por më vonë pati trazira.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments