×
Saturday, June 3, 2023

COVID-19, Austria e gatshme të rihapë kufirin me Italinë

June 2, 2020Austria parashikon hapjen e kufirit me Italinë nga mesi i qershorit, nëse prirja epidemiologjike do ta lejojë atë në lidhje me rifillimin e lëvizjes së lirë me vendet e tjera fqinje.

Vjena zyrtare po vlerëson rifillimin e udhëtimeve me rajonet italiane që kanë të dhëna pozitive.

Austria ka njoftuar ditë më parë se më 15 qershor do të hapë kufirin me Gjermaninë, Lihtenshtejnin dhe Zvicrën.

Javën e kaluar Vjena kishte propozuar një hapje drejt shteteve të tjera fqinje për të lejuar austriakët të kthehen pa 14 ditët e karantinës.

“Situata në Itali është më së shumti e vështirë. Sidoqoftë, ne jemi duke kërkuar një zgjidhje së shpejti”, deklaroi kancelari austriak, Sebastian Kurz.

Euenws.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments