×
Thursday, June 13, 2024

Çfarë do të thotë Biden për Europën

November 8, 2020


Eshtë mëngjes përsëri në Europë.

Pas katër vitesh të gjatë ngacmimesh, kritikash dhe armiqësish të vazhdueshme, Evropa mund të marrë frymë lehtë; është falas më në fund të Donald Trump.

Humbja e Trump në zgjedhjet e SHBA do të festohet në të gjithë Kontinentin ku presidenca e tij shkaktoi zemërim dhe zemërim të përhapur. Shumë kishin frikë se një mandat i dytë i Trump do të shkaktonte kolapsin e marrëdhënies transatlantike, spirancën e prosperitetit dhe stabilitetit evropian që nga Lufta e Dytë Botërore.

Në Joe Biden, një transatlantikist gjatë gjithë jetës me lidhje të forta me shumë nga udhëheqësit më të rëndësishëm të Evropës, duke përfshirë Angela Merkel të Gjermanisë, Evropa ka gjënë tjetër më të mirë për një të vetën në Shtëpinë e Bardhë.

Brenda natës, toni transatlantik do të zhvendoset nga ai i armiqësisë në ai i respektit reciprok. Pas traumës së viteve të Trump, shumë vendimmarrës evropianë do ta shohin presidencën e Biden si një mundësi të artë jo vetëm për të riparuar aleancën transatlantike por për ta rinovuar dhe ripërcaktuar atë për dekadat e ardhshme. Ky supozim mund të jetë tepër optimist. Edhe nëse nuk është, ajo ngre një pyetje më themelore: A do ta shfrytëzojë Evropa shansin për të ribërë marrëdhënien?

Në një botë që lufton për të përballuar një pandemi të tërbuar, katastrofë të mundshme mjedisore dhe përhapjen e autoritarizmit, mund të jetë çmenduri të mos e bësh këtë.

Jo se Biden do të ishte një partner i lehtë. Cilado qoftë simpatia e tij për Evropën, Biden, si Barack Obama para tij, do ta bëjë të qartë se evropianët duhet të ndalojnë së foluri dhe të fillojnë të bëjnë nëse duan një partneritet të barabartë me SH.B.A.-në dhe të ndihmojnë në shmangien e një kthimi në Trumpizëm katër vjet nga tani.

Ja se si mund të duket një rivendosje e Biden me Evropën në një varg çështjesh.

Tregtia

Trump e shpalli Evropën “armikun” e SHBA në tregti dhe për të provuar fjalën e tij shkoi deri atje sa të vendoste tarifa për çelikun dhe aluminin, si dhe për verërat evropiane. Ndërsa ky ton do të bëhet më miqësor, administrata e Biden nuk ka gjasa të kthehet në status quo ante brenda ditës. Kjo për shkak se demokratët u verbuan nga potencia e çështjes së tregtisë së lirë në 2016. Derisa Trump të hidhte në majë axhendën e partisë, Republikanët kishin qenë tregtarë të lirë. Ndërsa bota u bë gjithnjë e më e globalizuar, Demokratët, tradicionalisht partia e punës Amerikane, u hodhën në atë bandë. Derisa ata humbën në 2016, mes talljeve nga Trump se ishin “elita globaliste”.

Një nga trashëgimitë e Trump është se ai e bëri tregtinë përsëri një çështje bukë-gjalpë në politikën amerikane. Kjo do të thotë që ndërsa mund të jetë më e lehtë për të nënshkruar një marrëveshje tregtare me administratën e Biden, nuk do të jetë një negociatë e lehtë, veçanërisht duke pasur parasysh se deficiti tregtar i SHBA me Evropën ka kaluar në mbi 170 miliardë dollarë.

Kur bëhet fjalë për çështje të vështira si nxitja e Evropës për një taksë dixhitale mbi gjigandët e teknologjisë dhe mosmarrëveshja e gjatë mbi subvencionet për Airbus dhe Boeing, nuk ka rregullime të lehta.

Kjo tha, Biden mund të hapë derën për rinovimin e një marrëveshje të tregtisë së lirë transatlantike. Shtytja e fundit, nën udhëheqjen e Obamës, vdiq afër vijës së finishit mes një reagimi në të dy anët e Atlantikut. Por shumë udhëheqës evropianë janë të interesuar t’i japin asaj një hap tjetër, veçanërisht në një kohë kur ekonomitë e tyre po dridhen nga pandemia.

Mjedisi

Nëse ka një çështje transatlantike që ndihet mirë, është mjedisi. Fitorja e Biden erdhi shumë vonë për të ndaluar Sh.B.A. të largoheshin nga marrëveshja e klimës në Paris, por kjo nuk do të thotë që ai nuk mund të rikthehet në të sapo të marrë detyrën. Dhe ai do ta bëjë. Për Evropën, bërja e kësaj do të jetë një gjest vendimtar i vullnetit të mirë për të treguar se SHBA janë serioze përsëri për të ndihmuar në luftimin e ndryshimit të klimës. Anshtë një çështje që Biden e ka bërë të qartë se ai e sheh seriozisht, duke shkuar aq larg sa të sinjalizojë gjatë fushatës që ai sheh që SHBA po heqin më tej varësinë e saj në naftë dhe gaz për një kohë të gjatë.

Kina
Marrëdhëniet amerikano-kineze janë në zhurmë, një gjendje pune nuk ka gjasa të ndryshojë nën Biden. Në fakt, vlerësimi se Kina paraqet një kërcënim afatgjatë për interesat e SHBA në botë është një nga çështjet e pakta për të cilën Demokratët dhe Republikanët bien dakord në këto ditë. Evropa nuk është ende atje. Dhe mund të mos mbërrijë kurrë. Megjithëse Komisioni Evropian është bashkuar me Uashingtonin në deklarimin e Kinës një “rival sistemik”, jo çdo kapital evropian ndan atë pikëpamje. Pengesa më e madhe është Gjermania, një vend me tregtinë më të fortë të Evropës me Kinën. Biden do të shtyjë Berlinin dhe tërheqësit e tjerë të Evropës për t’u bashkuar me një koalicion të demokracive të udhëhequra nga SHBA në përpjekje për të ndaluar rritjen e ndikimit të Kinës në skenën ndërkombëtare. Pyetja e madhe: ndaloni instalimin e ingranazhit 5G të Huawei, standardi i telekomunikacionit i gjeneratës së ardhshme që po qarkullon tani në të gjithë globin, për të cilin SHBA argumenton se krijon bazën për një autostradë informacioni nga Kontinenti në inteligjencën kineze.

Në fund të fundit, megjithatë, pyetja është një më thelbësore: A do të qëndrojë Evropa pranë SHBA në përpjekjen për të mbajtur nën kontroll ndikimin kinez apo jo?

Mbrojtja

Dy përqind prapë do të thotë 2 përqind. Betimi i vendeve të NATO-s të bëra në 2014 për të lëvizur drejt shpenzimit të 2 përqind të PBB-së në mbrojtje do të mbetet në axhendë nën Biden – edhe nëse ai do të jetë më pak i keq se Trump ishte për të kujtuar evropianët se shumë vende (kryesisht Gjermania) nuk kanë qenë duke tërhequr peshën e tyre.

Biden gjithashtu do të bëjë të qartë se me Sh.B.A duke zhvendosur vëmendjen e saj në Kinë, Evropës do t’i duhet të drejtojë përpjekjet në Kontinent për t’iu kundërvënë përpjekjeve ruse dhe kineze për të vendosur një pikëmbështetje. Ndërsa Biden ka qenë i zëshëm në theksimin e domosdoshmërisë së përballjes së agresionit rus, ai e sheh Kinën si kërcënimin afatgjatë.

Lindja e Mesme

Çfarëdo që të mendojë dikush për politikën e jashtme të Trump, është e vështirë të argumentosh se ai nuk bëri përparim në Lindjen e Mesme në lehtësimin e tensioneve midis Izraelit dhe disa prej fqinjëve të tij. Kjo mund ta bëjë më të vështirë për Biden të hedhë një ndërrim për të ndryshuar vendimin e Trump për të lënë marrëveshjen bërthamore të Iranit, veçanërisht nëse veprimi i tillë kërcënon përmirësimin e fundit. Një pengesë tjetër është sjellja e fundit e vetë Iranit. Udhëheqja e Iranit është kthyer në pasurimin e uraniumit përtej kufijve të lejuar dhe është bërë gjithnjë e më luftarake ndaj fqinjëve të saj. Brenda Iranit, qeveria islamike ka qenë e pandërprerë në shkatërrimin e mospajtimeve, përfshirë edhe ekzekutimin e fundit të mundësit të yjeve Navid Afkari. Ndërsa BE, e cila e konsideron marrëveshjen si një nga arritjet e saj të mëdha diplomatike, i është bashkuar paktit dhe po pret një kthim të SHBA nën Biden, mund të jetë një shitje e vështirë në SHBA, madje edhe midis demokratëve.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments