×
Tuesday, June 6, 2023

Blinken: Vizita e Xi në Moskë mbulesë diplomatike për krimet ruse

March 21, 2023Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken kritikoi vendimin e presidentit kinez, Xi Jinping për të vizituar Moskën disa ditë pasi Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) lëshoi një urdhër arresti për presidentin rus, Vladimir Putin, sipas CNN.

Gjykata tha të premten se Putini ishte përgjegjës për krimet e luftës, dëbimet e paligjshme të popullsisë (fëmijëve) dhe transferimin e paligjshëm të popullsisë (fëmijëve) nga zonat e pushtuara të Ukrainës në Federatën Ruse.

Blinken u tha gazetarëve se vizita e Xi tregon se Kina nuk ndjen asnjë përgjegjësi për t’i kërkuar llogari Kremlinit për mizoritë e kryera në Ukrainë, dhe në vend që t’i dënojë ato, ofron një mbulesë diplomatike për Rusinë që të vazhdojë të kryejë pikërisht ato krime.

Kina, Rusia dhe Ukraina nuk janë nën juridiksionin e ICC-së.

Biden e quajti urdhërarrestin të justifikuar, duke shtuar se ai përbën një pikë shumë të fortë, ndërsa Kina e ka vënë në pikëpyetje këtë vendim.

“Gjykata duhet të respektojë imunitetin juridiksional të një kreu shteti sipas ligjit ndërkombëtar, të ushtrojë me kujdes mandatin e saj në përputhje me ligjin, të interpretojë dhe zbatojë ligjin ndërkombëtar me mirëbesim dhe të mos përfshihet në politizim ose të përdorë standarde të dyfishta”, tha Ministria e Jashtme e Kinës.

Xi ka zhvilluar një vizitë treditore në Rusi, udhëtimi i tij i parë jashtë vendit që kur u rizgjodh në detyrë.

Ai u takua me Putinin për bisedime që zgjatën mbi katër orë, gjatë të cilave presidenti rus kishte planifikuar ta informonte atë për luftën në Ukrainë.

Xi e sheh Rusinë si një burim energjie për të mbështetur rifillimin e ekonomisë së saj pas heqjes së kufizimeve të COVID-19, ndërsa Moska e konsideron vizitën e tij si një mënyrë për të rritur figurën e Putinit.

Blinken tha se SHBA-ja pret që Kina të përsërisë thirrjen e saj për një armëpushim midis Rusisë dhe Ukrainës, e cila ishte pjesë e propozimit të paqes prej 12 pikash që ajo paraqiti muajin e kaluar.

“Ndërsa SHBA-ja mbështet disa aspekte të planit, duke përfshirë sigurinë bërthamore, propozimi duhet të sigurojë sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës”, tha Blinken.

“Çdo plan që nuk i jep përparësi këtij parimi të rëndesishëm është një taktikë e bllokuar në rastin më të mirë ose thjesht kërkon të lehtësojë një rezultat të padrejtë. Kjo nuk është diplomaci konstruktive”, tha ai.

Ai shtoi se një armëpushim pa largimin e trupave ruse nga Ukraina do të mbështeste përfundimisht objektivat e Kremlinit.

“Kjo do t’i mundësonte Rusisë të forconte më tej pozicionet në Ukrainë. Dhe një armëpushim tani, pa një zgjidhje të qëndrueshme, do t’i lejonte presidentit Putin të pushonte dhe të rindërtonte trupat e tij dhe më pas të rifillonte luftën në një kohë më të favorshme për Rusinë”, tha Blinken.

Ndërkohë, kryeministri japonez Fumio Kishida vizitoi sot Kievin ku u takua me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky për të rikonfirmuar mbështetjen e tij për vendin, mes vizitës së Xi në Moskë.Comments are closed.