×
Sunday, September 26, 2021

Blinken bisedë me Ramën pas vendimit për të marrë afganët, zbardhet telefonata

August 20, 2021

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të shtetit Antony Blinken pas vendimit të Shqipërisë për të pranuar një grup afganësh (numri i saktë ende nuk dihet), që u rrezikohet jeta nga talebanët që morën pushtetin në Afganistan.

Zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit, Ned Price njoftoi se Sekretari Blinken dhe kryeministri Rama u konsultuan në lidhje me ofertën e NATO -s bërë Shqipërisë për të pranuar përkohësisht afganët në nevojë.

“Sekretari Blinken falënderoi kryeministrin Rama për vazhdimin e traditës krenare të Shqipërisë për strehimin e njerëzve në nevojë. Sekretari dhe kryeministri riafirmuan partneritetin e ngushtë midis dy vendeve tona” mbyllet njoftimi nga zëdhënësi i DASH-it.

Gjithashtu, përmes një postimi në Twitter, Blinken falënderoi kryeministrin Rama për pranimin e afganëve.

Shqipëria ka bërë gati kapacitetet në Tiranë, Durrës, Berat dhe në Lezhë për të pritur grupin e afganëve, të cilët priteshin që të vinin mbrëmjen e djeshme, por fluturimi drejt Tiranës është shtyrë për shkak të kaosit në aeroportin e Kabulit.

Afganët që do të vijnë për strehim në Shqipëri do të qëndrojnë për një periudhë tranzitore, pasi destinacioni final do të jetë SHBA-ja.

Comments are closed.