×
Monday, July 13, 2020

Bisedime Merkel-Conte për rimëkëmbjen e BE-së nga koronavirusi

July 13, 2020

 Kancelarja gjermane, Angela Merkel do të zhvillojë bisedime me kryeministrin italian Giuseppe Conte me shpresën për të zgjidhur një mosmarrëveshje për ndihmën e rimëkëmbjes prej koronavirusit, disa ditë para samitit të liderëve të BE.

Kancelaria Merkel do të presë gjithashtu kryeministrin spanjoll, Pedro Sanchez në kancelarinë e saj në Berlin.

Me rreth 35 000 vdekje, Italia është shteti që u prek më rëndë nga pandemia e koronavirusit.

Merkel dhe Conte pritet të diskutojnë Mekanizmin Europian të Stabilitetit (ESM), sipas të cilit Italia mund të marrë 36 miliardë euro (41 miliardë dollarë) në kredi me kosto të ulët për të mbështetur ekonominë e saj, që këtë vit mund të bjerë me më shumë se 10%.

Eunews.al

Komente

avatar
  Ndiqe  
Me lajmëro për