×
Wednesday, March 22, 2023

Biden: Të pasurit do të paguajnë më shumë taksa

March 30, 2021
Joe Biden nuk ka dyshime, pasi shpëtoi ekonominë nga humnera, tani është e nevojshme të vendosen bazat e e një shërimi afatgjatë duke korrigjuar atë që demokratët besojnë në padrejtësitë e sistemit të taksimit amerikan.

Presidenti ka një plan prej prej 4 trilionë dollarësh për infrastrukturën, me rritjen më të madhe federale të taksave që nga viti 1942.

Receta e Biden përfshin një shtrëngim të taksave për kompanitë dhe të pasurit, duke anuluar koncesionet e dhëna nga paraardhësi i tij Donald Trump dhe kërkohet nga milionerët dhe miliarderët të bëjnë pjesën e tyre duke paguar taksat.

Qëllimi i gjenerimit të të ardhurave të reja tatimore prej 2,500 miliardë dollarë për presidentin amerikan është një bast që rrezikon të shkaktojë një luftë mes republikanëve të cilët tradicionalisht kundërshtojnë çdo rritje taksash, por Shtëpia e Bardhë dhe demokratët kanë mundësinë që pritjet, një jetë të tërë, për të ndryshuar sistemin të marrin fund.

Duke kontrolluar Kongresin dhe mbështetjen e fortë popullore, madje edhe midis disa republikanëve, liberalët besojnë se mund ta bëjnë atë.

Shtëpia e Bardhë është optimiste, plani i infrastrukturës që Biden po përgatitet të paraqesë të mërkurën në Pittsburgh i ka numrat për t’u miratuar nga Dhoma e Përfaqësuesve dhe Senati, edhe pa mbështetjen e republikanëve.

Negociatat në Kongres për planin e infrastrukturës bënë do të zgjasin për muaj dhe Biden do të përpiqet ta bëjë këtë duke marrë edhe disa vota republikane, duke kërkuar atë frymë bipartizane që deri më tani nuk ka arritur të arrihet qysh nga kohën e ”New Deal” e Franklin Delano Roosevelt.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments