×
Tuesday, July 23, 2024

Biden: Ta kthejmë krizën në mundësi

April 29, 2021


Presidenti amerikan, Joe Biden gjatë fjalimit të tij të parë në Kongres u përpoq të sigurojë popullin amerikan se vendi është duke e kthyer rrezikun në mundësi, pasi koronavirusi (COVID-19) bëri shkatërrim të madh.

“Amerika është në lëvizje përsëri pasi u përball pandeminë më të rëndë brenda një shekulli, që shkaktoi vdekjen e më shumë se gjysmë milion njerëzve dhe një nga rëniet më të këqija ekonomike në histori”, theksoi Biden.

“Kombi po kthen rrezikun në mundësi. Krizën në mundësi. Problemet në fuqi”, shtoi Biden përpara 100 ditëshit të tij në detyrë.

Për shkak të pandemisë së koronavirusit, Biden mbajti fjalimin para një grupi të vogël përfaqësuesish demokratë dhe republikanë.

Ai shtoi se po vjen për të diskutuar krizën dhe mundësitë, rindërtimin e kombit, ringjalljen e demokracisë dhe fitoren e së ardhmes së Amerikës.

“Ne të gjithë e dimë që jeta mund të na sjellë poshtë, por ne në Amerikë kurrë, pikërisht kurrë nuk qëndrojmë poshtë. Amerikanët ngrihen gjithmonë. Sot ne e bëjmë atë. Amerika po rritet përsëri, duke zgjedhur shpresën në vend të frikës, të vërtetën mbi gënjeshtrat dhe dritën mbi errësirën”, tha Biden.

Ai shtoi se shumë punë duhet bërë për të mposhtur koronavirusin.

“Përparimi ynë në 100 ditët e kaluara në luftën kundër një prej pandemive më të këqija në histori është një nga arritjet më të mëdha logjistike që ka parë ky vend”, tha presidenti i SHBA-së.

Biden paralajmëroi se rivalët e SHBA-së po kërkojnë me shpejtësi të ulin hendekun në udhëheqjen globale të SHBA-së, duke treguar në mënyrë specifike presidentin kinez Xi Jinping duke u bërë thirrje demokratëve dhe republikanëve që të qëndrojnë prapa planeve të tij të gjera për të rindërtuar vendin.

“Xi është shumë serioz në planin e tij për t’u bërë kombi më i rëndësishëm në botë”, shtoi Biden duke nënvizuar se kombi duhet të investojë tek fëmijët në mënyrë që të fitojë atë garë për të ardhmen.

“Nuk mund të jemi aq të zënë duke garuar me njëri-tjetrin sa të harrojmë se gara është me pjesën tjetër të botës për të fituar shekullin e 21-të”. Për të fituar këtë garë për të ardhmen, ne duhet të bëjmë një investim një herë në një brez për familjet tona – për fëmijët tanë”, deklaroi presidenti amerikan.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments