×
Wednesday, November 29, 2023

Biden dënom sulmet ‘e paprovokuara dhe të pajustifikuara’ të Rusisë ndaj Ukrainës 

February 24, 2022


Presidenti amerikan Joe Biden ka biseduar në telefon me homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelensky pas pushtimit rus të Ukrainës. ‘Sapo kemi përfunduar bisedën tonë me Volodymyr Zelensky ”, tha Biden në një deklaratë për shtyp duke shtuar:

‘Unë e dënoj këtë sulm të paprovokuar dhe të pajustifikuar nga ushtria ruse,” .

Joe Biden theksoi gjithashtu se Volodymyr Zelensky i kishte kërkuar që t’u bënte thirrje “liderëve botërorë që të dënojnë pa mëdyshje sulmin flagrant të Presidentit Putin dhe të qëndrojnë pranë popullit të Ukrainës”.

Presidenti amerikan, i cili më herët njoftoi se do të flasë për “pasojat” e këtij operacioni për Rusinë gjatë ditës së sotme dhe do ta diskutojë sot edhe me homologët e tij të G7, ka thënë se do të vendosen sanksione më të ashpra se kurrë ndaj Moskës.

“Ne do të vazhdojmë të ofrojmë mbështetje dhe ndihmë për Ukrainën dhe popullin ukrainas,” është shprehur Biden.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken dhe shefi i Pentagonit Lloyd Austin kanë biseduar gjithashtu me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg dhe ” dënuan sulmin e paramenduar, të paprovokuar dhe të pajustifikuar “.

Rusia dhe Ukraina do të diskutojnë “përgjigjen e koordinuar” të Aleancës Atlantike, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Edward Price.

Ai shtoi se Sekretari amerikan i Shtetit dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s diskutuan gjithashtu “hapat e ardhshëm” për të ofruar “garanci për sigurinë e territorit të aleatëve” dhe “veçanërisht krahut lindor” të Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut.Comments are closed.