×
Sunday, May 19, 2024

Berisha i përgjigjet ambasadores së SHBA, Kim: Gabove rëndë, ke fy er çdo shqiptar që më përmende barin

July 30, 2021


Sali Berisha ka reaguar pas deklaratave të ambasadores Yuri Kim e cila i kërkoi zyrtarisht kryedemokratit Lulzim Basha që të disatancohet nga ish kryeministri Sali Berisha i shpallur “non grata” nga Shtet e Bashkuara të Amerikës. Berisha thotë se SHBA ka gabuar ndaj tij dhe se me vendimin e tyre kanë fy er çdo shqiptar.

Deklarata e plotë

Sot ambasadorja e SHBA Yuri Kim, me nje deklarate f yese per cdo demokrat dhe shqiptar duke iu permendur barin, ne dh uni m flagrant te misionit te saj, i kerkoi Kryetarit te PD qe Sali Berisha te mos futet ne parlamentin e ardhshem. Lidhur me keto deklaroj sa vijon: Asnje shpifje, trillim apo sajim nuk mund te pe n go je kurre Sali Berishen te permbushe misionin e tij te besuar nga zgjedhesit shqiptar ne mbrojtje te interesit kombetar dhe publik te shqiptareve. Qe nga data 19 maj 2021 dhe deri sot pas vendimit te Sekretarit Blinken, te bazuar ne lobimin ko rruptiv te Edi Rames dhe George Soros, armik i demokracise se shqiptareve dhe sh p ifjet e tyre, une i kam kerkuar dhe i kerkoj Sekretarit Blinken te publikoje çdo fakt, dokument apo prove qe ai ose kushdo tjeter mbi toke disponon per te faktuar ato qe ka shkruar ne vendimin e tij. Por deri sot nuk eshte publikuar asnje prove dokumet apo fakt vetem e vetem se ato nuk ekzistojne. Per te gjitha keto une kam njoftuar se kam paditur Sekretarin Blinken per sh pif je ne Gjykaten Korreksionale te Parisit.

Deri sot Departamenti i Shtetit me zedhenesin e tij ka informuar se Sekretari Blinken vendimin e ka te bazuar ne raporte te NGO lokale, rajonale dhe nderkombetare, raportet e mediave dhe raportet investigative an tikor rupsion te qeverise shqiptare. Domethene vendimi i Sekretarit Blinken eshte bazuar ne raportet e ar mi qe ve te mi, NGO te kontrolluara nga George Soros dhe raportet e mediave te kontrolluara nga qeveria dhe raportet sekrete te Edvin Rames te pa publikuara kurre ne Shqiperi. Duke shprehur bindjen se vendimi eshte nje abu zim i paster me ligjin e Kongresit te SHBA, perdorimin e tij si ar me kunder kundershtareve politik te multimilardierit George Soros dhe mikut te tij te ngushte Edi Rama, une pavaresisht nga keto perseri ftoj Sekretarin Blinken ti bej te gjithçka publike.

Perveç ketyre e ftoj Sekretarin e Shtetit te ndikoje tek Edi Rama qe te votojme ne parlament ligjin e vetingut te politikaneve. Une dua ti rikujtoj Zonjes ambasadore se ke gabuar rende me barin qe iu permende demokrateve. Ne kete kontekst shprehja juaj se PD nuk mund te haje bar eshte nje fy e rje per çdo demokrat dhe per çdo shqiptar te cilet citate te ngjashme i kane degjuar vetem ne diktature apo nga r aci ste albanofobe. Shqiptaret jane njerez te lire dhe me dinjitet qe nuk meritojne bar por transparence! sb

Eunews.alComments are closed.