×
Sunday, August 7, 2022

BE-ja kërcënon me masa të reja kundër “diktatorit të fundit në Europë”: Vazhdon të shpërfillë angazhimet ndërkombëtare

August 9, 2021

Bashkimi Evropian ka kërcënuar me masa të reja kundër udhëheqësit autoritar bjellorus Alyaksandr Lukashenko. “Pasi regjimi po vazhdon të shpërfill angazhimet ndërkombëtare, BE-ja është e gatshme të marrë në konsideratë masa të mëtejshme”, tha shefi i politikës së jashtme të BE -së Josep Borrell, më 8 gusht. Komentet e tij u bën në një vjetorin e zgjedhjeve presidenciale në Bjellorusi, të cilat Lukashenko pretendon se i ka fituar, mirëpo opozita, aktivistës dhe vendet perëndimore nuk e kanë njohur rezultatin e tyre.

Ata thonë se ato ishin të manipuluara. Derisa brenda Bjellorusisë, pas zgjedhjeve, shpërthyen protesta masive, vendet perëndimore e kanë goditur disa herë me sanksione regjimin e Lukashenkos. Këto vende kërkojnë që të ndalet dhuna ndaj aktivistëve dhe opozitës, të zhvillohet dialogu politik dhe të sigurohet mbajtja e zgjedhjeve të reja të lira.

Autoritetet bjelloruse kanë dëbuar ose burgosur me forcë udhëheqësit e opozitës, kanë arrestuar dhjetëra mijëra njerëz, kanë vënë në shënjestër dhjetëra organizata joqeveritare. Lukashenko, nga Perëndimi po quhet edhe si “diktatori i fundit në Evropë” për shtypjen e tij të pamëshirshme të zërave kundërshtues, përfshirë devijimin e detyruar në maj të një fluturimi komercial të Ryanair në Bjellorusi për të arrestuar një gazetar dhe aktivist të opozitës dhe të dashurën e tij.

Svyatlana Tsikhanouskaya, kundërshtarja e Lukashenkos në zgjedhje, pretendon se ka fituar në zgjedhjet e vitit 2020 dhe ka bërë thirrje për presion më të madh mbi regjimin e Lukashenkas. Më 8 gusht, ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas, u zotua për mbështetje të lëvizjes demokratike të Bjellorusisë, duke thënë se i gjithë vendi po mbahej “peng” nga Lukashenko./REL

Eunews.alComments are closed.