×
Thursday, June 13, 2024

BE: Bashkëpunim me SHBA-në për furnizimin me vaksina anti COVID-19

March 7, 2021


Komisioni Europian është i bindur se mund të punojë me SHBA-në për të garantuar respektimin e detyrimeve kontraktuale të prodhuesve të vaksinave, prodhuar ose vendosur në shishe në SHBA, deklaroi një zëdhënëse ekzekutive komunitare.

“Komisioneri Breton dhe homologu amerikan, Jeff Zients, koordinator i grupit të punës me menaxhimin e pandemisë së Shtëpisë së Bardhë do të bashkëpunojë në lidhje me zinxhirët në prodhimin e vaksinave”, shtoi i njëjti burim.

Komisioneri Evropian për Tregun e Brendshëm, Thierry Breton, i ngarkuar me aspektet industriale të prodhimit të vaksinave do të takohet me Jeffrey Zients, koordinator i ekipit përgjegjës për luftën kundër COVID-19 në Shtëpinë e Bardhë, të hënën pasdite në videokonferencë.

Kjo u raportua nga burime evropiane duke specifikuar se takimi do të ketë të bëjë me zinxhirin e furnizimit të vaksinave me qëllim për të ofruar një koordinim në interes të përbashkët mes dy anëve të Atlantikut.

Të njëjtat burime theksojnë se çështja e eksportit të mundshëm të dozave të AstraZeneca nga SHBA nuk do të jetë në rendin e ditës për momentin.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments