×
Thursday, June 1, 2023

BE akordon 60 milionë euro të tjera për luftën ndaj koronavirusit

May 15, 2020Gjetja e teknologjive inovative për të trajtuar emergjencën e COVID-19 në Europë, nga biomjekësia deri tek lëvizja dhe energjia.

Ky është qëllimi i financimit prej 60 milionë eurosh të njoftuar dje në një konferencë për shtyp në internet nga Dirk Jan Van den Berg, president i Komitetit Drejtues të Institutit Europian për Inovacionin dhe Teknologjinë (EIT), i financuar nga Bashkimi Europian.

“Kjo është përgjigjja jonë ndaj kësaj krize të paparë”, theksoi Van den Berg.

Fondet e reja janë parashikuar si pjesë e nismës së EIT dhe janë dedikuar posaçërisht për të gjetur zgjidhje dhe për t’u marrë me emergjencën COVID-19.

“Qëllimi është të stimulojmë kërkimin e ideve inovative në mënyrë që ata të përkthehen në aplikime të dobishme për shoqërinë dhe punësimin, në funksion të një të ardhme më të qëndrueshme për planetin dhe të fitojë betejën kundër kaq shumë vonesa dhe bezdi që pandemia COVID-19 po shkakton në Evropë ne duhet të punojmë nga afër dhe të mobilizojmë burimet tona”, theksoi Van den Berg.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments