×
Sunday, June 4, 2023

Bashkimi Europian duket i përçarë në luftën kundër koronavirusit

April 22, 2020Kryeministri i Spanjës, Pedro Sánchez, tha se ai pret një konsensus në samitin e parë të BE-së që do zhvillohet të enjten për ndihmat e koronavirusit.

“Unë pres që Këshilli Evropian nesër të arrijë një konsensus sepse është i domosdoshëm,” i tha Sanchez parlamentit të mërkurën.

Spanja ka propozuar krijimin e një fondi deri në 1.5 trilion Euro (1.63 trilion Dollarë) të financuar nga borxhi i përhershëm. Në prag të samitit për të diskutuar një paketë të madhe stimuluese, por përçarëse ekonomike, Papa Françesku i kërkoi Evropës të mbetet e bashkuar në kapërcimin e efekteve të pandemisë koronavirus.

Pandemia ka tendosur marrëdhëniet në unitetin e bllokut prej 27 anëtarësh, duke ekspozuar përsëri ndarjen midis veriut më të pasur dhe jugut më të varfër.

“Në këto kohë në të cilën kemi nevojë për kaq shumë unitet midis nesh, midis kombeve, le të lutemi sot për Evropën,” tha Françesku në fillim të Meshës së tij së përditshme të mëngjesit, të cilën ai ia kushton çdo ditë një teme tjetër, që lidhet me krizën globale .

Ai bëri një lutje “në mënyrë që Evropa ta arrijë ta ketë këtë unitet, këtë unitet vëllazëror për të cilin ëndërronin baballarët themelues të Bashkimit Evropian”.

Ishte hera e dytë në 10 ditë që Francis, një mbështetës i madh i BE-së, kishte shprehur shqetësimin për bllokun.

Të Dielën e Pashkëve ai paralajmëroi që BE rrezikon të shembet nëse nuk pajtohen se si të shërohen të gjithë së bashku.

Kombet e veriut që kanë qenë gjithmonë konservatorë fiskalë të BE-së mbeten të prirur të jenë më dorështërnguar në shpenzime dhe kanë refuzuar thirrjet nga shtetet e sëmura jugore për një borxh të përbashkët – ose “lidhje” për të financuar rimëkëmbjen.

Shtetet e BE-së – udhëheqësit e të cilëve do të mbajnë një samit me videokoferencë të enjten -kanë pasur mosmarrveshje në mënyrë të përsëritur për planet financiare të epidemisë, mbi çështje që nga ndarja e pajisjeve mjekësore deri në zbutjen e goditjes së menjëhershme ekonomike.

Blloku ka ulur rregullat për ndihmat shtetërore dhe kufijtë e shpenzimeve publike, si dhe zhbllokimin e një plani prej gjysmë-trilionë Eurosh për shpëtim.

Por Roma, Madridi, Parisi, Lisbona dhe të tjerë besojnë se nuk është e mjaftueshme dhe kërkojnë më shumë solidaritet, duke e paraqitur sfidën kundër koronavirus si një problem ekzistencial për BE-në. 

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments