×
Tuesday, July 23, 2024

Balla: Mirënjohje SHBA-së për politikën konstante në mbështetje të rrugës europiane të Shqipërisë

March 15, 2021


Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, ka reaguar me rastin e 30-vjetorit të rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike të Shqipërisë me SHBA.

Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, Balla ka publikuar një video të ish-Sekretari Amerikan të Shtetit, James Baker, i cili vizitoi Tiranën, ku ju rezervua një pritje e shprehjes kuptimplotë të respektit dhe aleancës sonë me SHBA, të cilën Sekretari Baker do ta përkufizonte:

“NE JEMI ME JU, JU JENI ME NE”.

Sipas Ballës sot është dita t’i shprehim mirënjohjen popullit të SHBA dhe të gjitha qeverive amerikane në këto 30 vite për politikën e tyre konstante në mbështetje të rrugës europiane të Shqipërisë, forcimit të shtetit ligjor dhe promovimit te vlerave të lirisë e demokracisë.

Postimi i plotë i Taulant Ballës:

🇦🇱
🤝
🇺🇸

15 Mars 1991 ➖ Shqipëria rivendoste marrëdhëniet diplomatike me SHBA. 100 ditë më pas Sekretari Amerikan i Shtetit James Baker vizitonte Tiranën ku ju rezervua një pritje e shprehjes kuptimplotë të respektit dhe aleancës sonë me SHBA, të cilën Sekretari Baker do ta përkufizonte: “NE🇺🇸JEMI ME JU, JU🇦🇱JENI ME NE”. Sot është dita t’i shprehim mirënjohjen popullit të SHBA dhe të gjitha qeverive amerikane në këto 30 vite për politikën e tyre konstante në mbështetje të rrugës europiane të Shqipërisë, forcimit të shtetit ligjor dhe promovimit te vlerave të lirisë e demokracisë. Pa mbështetjen e SHBA Reforma në Drejtësi nuk do të ishte sot në këtë stad të inplementimit të saj dhe se rezultatet e deritanishme janë tejet pozitive. Kundërshtarët e Reformës në Drejtësi e gjejnë përgjigjen në fjalën e mbajtur nga Sekretari Baker në Kuvendin e Shqipërisë më 22 Qershor 1991: “Ashtu siç nuk ka më kthim mbrapa në rrugën e Shqipërisë së re, nuk ka vend përgjatë asaj rruge për dhunën, nuk ka vend për kërcënimin dhe nuk ka vend për përdorimin e forcës.”

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments