×
Saturday, July 13, 2024

Austria ngre ‘mur’ me Italinë: Nuk do të hapim kufijtë për vendet që nuk e kanë nën kontroll situatën e COVID-19

May 22, 2020


Në asnjë rast nuk do t’i hapim kufijtë tanë për vendet që nuk kanë ende situatën” e infeksioneve të koronavirus “nën kontroll” siç është Italia. Ishte kjo fjala e Sebastian Kurz, kryeministrit të ri austriak, i cili me këto fjalë shpjegoi arsyen pse Vjena nuk ka dhënë ende iudhëzime për rihapjen e mundshme të kufijve. “Kufijtë me Italinë dhe Slloveninë nuk do të hapen aq shpejt sepse ato janë delikate,” shtoi ai gjatë prezantimit të verës 2020 në Austri.

Konteksti nuk është i rastësishëm: është pikërisht në rihapjen e kufijve që po zhvillohet një betejë e rëndësishme midis Shteteve Evropiane për të rrëmbyer fluksin e turistëve brenda BE-së. Austria, si të tjerët, përqendrohet në veçanti te turistët gjermanë dhe për këtë qëllim ka punuar me javë të tëra në një korridor për të inkurajuar udhëtimet në një zonë për të cilën Kurz thotë se është më e sigurt për sa i përket rrezikut të infeksionit, i cili përfshin pikërisht vendin e tij, Gjermaninë, Republikë Çeke dhe Kroacinë. Sllovenia ishte gjithashtu pjesë e paketës (e cila do të lehtësonte kalimin në plazhet kroate), por me sa duket Kurz vendosi ta vendoste atë në një listën e ‘zezë’.

Po, sepse nëse është e vërtetë që Italia Veriore është ndër zonat evropiane më të prekura nga koronavirusi, Sllovenia ishte vendi i parë i BE-së që shpalli fundin e pandemisë dhe ka vetëm 106 vdekje dhe rreth 1500 raste nga një popullsi prej 5 milion njerëz. Ndër të tjera, normat më të ulëta se ato të Austrisë. Ndoshta Ljubljana paguan për faktin se ka njoftuar edhe hapjen e kufijve për Italinë ? E vështirë të dihet: fakti është që duke mbyllur kufijtë drejt Italisë dhe Sllovenisë, Vjena po garanton një avantazh me konkurrentë të ndryshëm turistikë, aq më tepër përballë vështirësive të lëvizjes me aeroplan.

“Për të inatosur edhe më shumë Italinë, janë tonet e përdorura nga Kurz (të cilat bëjnë të njëjtën gjë me ato që ai përdor kundër hipotezës së ndihmës së pakthyeshme nga BE për vendet e Evropës Jugore). “Vizitorët austriakë dhe ata nga vendet” e sigurta “, siç është Gjermania, janë të mirëpritur,” tha ai në prezantimin e sezonit veror austriak. “Turizmi – vazhdon kancelari – është një motor i rëndësishëm i ekonomisë dhe mirëqenies dhe krijon qindra mijëra vende pune“. Kurz përsëriti se qeveria do të përpiqet për një “model të mirë sigurie”. “Qëllimi – përfundon ai – është të ndjehemi mirë dhe të sigurt”. Për këtë arsye, ata që punojnë në sektorin e turizmit do të testohen rregullisht. Fushata e promovimit të turizmit do të mbështetet me një buxhet të veçantë prej 40 milion eurosh dhe do të ketë të bëjë kryesisht me Gjermaninë “.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments