×
Wednesday, November 29, 2023

Anulohet takimi/ Shtëpia e Bardhë: Biden nuk do të ulet në tryezën e diskutimit me Vladimir Putin

February 23, 2022


Anulohet takimi mes dy krerëve të superfuqive botërore, Joe Biden i SHBA dhe Vladimir Putin i Rusisë.

Lajmi është bërë i ditur sot nga Shtëpia e Bardhë, e cila njofton se Presidenti Biden nuk do të mbajë një samit me homologun e tij, Putin, siç u diskutua në fundjavë.

Ky vendim i Biden duket se është marrë pas veprimeve të fundit të Vladimir Putinit, i cili njohu si të pavarura dy rajonet separatiste pro-Moskës në Ukrainën lindore, si dhe urdhëroi trupat e tij të hyjnë në këtë zonë.

Ndërkohë, Shtëpia e Bardhë njofton këtë mëngjes se është anuluar edhe takimi mes kryediplomatëve të dy shteteve, Sekretarit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken, dhe ministrit të Jashtëm të Rusisë, Sergei Lavrov.

Eunews.alComments are closed.