×
Saturday, February 4, 2023

Aleatët perëndimorë miratojnë vendimin, nafta ruse jo më shumë se 60 dollarë për fuçi. SHBA: Kufiri i çmimit do të godasë menjëherë Putinin

December 3, 2022


Një kufizim i ri në çmimin e naftës ruse do të “presë menjëherë burimin më të rëndësishëm të të ardhurave të Putinit”, kanë thënë SHBA.

Sekretarja e Thesarit e SHBA-së, Janet Yellen tha se kufiri – i cili u miratua zyrtarisht nga aleatët perëndimorë të premten – erdhi pas muajsh pune të vështirë.

Kufiri i ndalon vendet të paguajnë më shumë se 60 dollarë (48 £) për fuçi për eksportet e naftës së papërpunuar ruse nga deti.

Ai do të hyjë në fuqi më 5 dhjetor ose menjëherë pas kësaj.

Vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme që janë ndikuar shumë nga çmimet e larta të energjisë dhe ushqimeve do të përfitojnë veçanërisht nga kufiri, tha zonja Yellen.

Ajo tha se gjithashtu do të kufizojë më tej financat e presidentit rus Vladimir Putin dhe “kufizojë të ardhurat që ai po përdor për të financuar pushtimin e tij brutal”, duke shmangur ndërprerjen e furnizimeve globale që mund të çojnë në rritje çmimet e naftës në mbarë botën.

“Me ekonominë e Rusisë tashmë në tkurrje dhe buxhetin e saj gjithnjë e më të zbehtë, kufiri i çmimit do të ulë menjëherë burimin më të rëndësishëm të të ardhurave të Putinit”, tha ajo në një deklaratë.

Kufiri i çmimit u vendos në shtator nga grupi i vendeve të G7 (SHBA, Kanada, Britani e Madhe, Franca, Gjermania, Italia, Japonia dhe BE) në një përpjekje për të goditur aftësinë e Moskës për të financuar luftën në Ukrainë.

Bashkimi Evropian miratoi kufirin e çmimit – i cili kishte nevojë për marrëveshjen e të gjitha vendeve anëtare – të premten, pasi e bindi Poloninë ta mbështeste atë.

Precentage

Polonia njoftoi mbështetjen e saj pasi u sigurua se kufiri do të mbahej në 5% më të ulët se norma e tregut.

Ishte raportuar se BE-ja dëshironte të vendoste kufirin në 65-70 dollarë, por kjo u refuzua nga Polonia, si dhe Lituania dhe Estonia si shumë e lartë.

Varshava kishte dashur që vlera të ishte sa më e ulët që të ishte e mundur dhe kishte rezistuar ndërkohë që shqyrtonte një mekanizëm rregullues që do ta mbante kufirin nën normën e tregut ndërsa çmimi i naftës ndryshonte.

Në një deklaratë të përbashkët, G7, BE dhe Australia thanë se vendimi për të vendosur një kufi çmimi u mor për të “parandaluar Rusinë që të përfitonte nga lufta e saj e agresionit kundër Ukrainës”.

Kancelari britanik Jeremy Hunt tha se Mbretëria e Bashkuar nuk do të lëkundet në mbështetjen e saj dhe do të vazhdojë të kërkojë mënyra të reja për të “shtrënguar rrjedhat e financimit të Putinit”.

Marrëveshja për kufirin e çmimit vjen vetëm disa ditë përpara se të hyjë në fuqi një ndalim në mbarë BE-në për naftën bruto ruse të importuar nga deti, gjithashtu më 5 dhjetor.

Kufiri i çmimit – i cili synon të ndikojë në eksportet e naftës në mbarë botën – ka për qëllim ta plotësojë atë.

Vendet që regjistrohen në politikën e udhëhequr nga G7 do të lejohen të blejnë vetëm naftë dhe produkte të naftës të transportuara përmes detit që shiten me ose nën kufirin e çmimit.

Aleatët perëndimorë të Ukrainës planifikojnë gjithashtu të mohojnë sigurimin e cisternave që dërgojnë naftë ruse në vendet që nuk i përmbahen kufirit të çmimit. Kjo do ta bëjë të vështirë për Rusinë të shesë naftë mbi atë çmim.

Rusia e denoncoi skemën, duke thënë se nuk do të furnizonte ato vende që zbatojnë një kufi çmimi.

Politikani i lartë rus Leonid Slutsky, i cili kryeson komitetin e punëve të jashtme, i tha agjencisë së lajmeve Tass se BE-ja po rrezikonte sigurinë e saj energjetike me kufirin.

Megjithëse masat me siguri do të ndjehen nga Rusia, goditja do të zbutet pjesërisht nga lëvizja e saj për të shitur naftën e saj në tregje të tjera si India dhe Kina – të cilët aktualisht janë blerësit më të mëdhenj të vetëm të naftës së papërpunuar ruse.

Para luftës, në vitin 2021, më shumë se gjysma e eksporteve të naftës ruse shkonte në Evropë, sipas Shoqatës Ndërkombëtare të Energjisë. Gjermania ishte importuesi më i madh, i ndjekur nga Holanda dhe Polonia.

Por që nga lufta, vendet e BE-së janë përpjekur dëshpërimisht të ulin varësinë e tyre. SHBA e ka ndaluar tashmë naftën bruto ruse, ndërsa Britania e Madhe planifikon ta heqë atë gradualisht deri në fund të vitit./BBC

Eunews.alComments are closed.