×
Saturday, February 24, 2024

A po humbet BE-ja Ballkanin ndaj Rusisë?

May 31, 2020


Sa kohë do të presin vendet në Ballkanin Perëndimor për anëtarësimin në BE? Në Tetor 2019, Presidenti Francez Emmanuel Macron drejtoi një pjesë të vogël të Shteteve Anëtare të BE-së në bllokimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut nga fillimi i bisedimeve të pranimit. Macron ka bërë thirrje për reforma në procesin e pranimit.

Në atë kohë, Presidenti i atëhershëm i Komisionit të BE-së, Jean-Claude Juncker, e quajti veton “një gabim të madh historik”. Në shkurt të vitit 2019, Shkupi më në fund zgjidhi mosmarrëveshjen e gjatë për emrin me Athinën duke riemëruar vendin “Maqedonia e Veriut”, duke i kushtuar Kryeministrit një kapital të rëndësishëm politik. Ekziston një ndjenjë në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut që BE ka rimbushur në anën e saj të pazareve (dhe zgjedhjet e parakohshme janë thirrur për prill 2020 që mund të shohin që partia qeverisëse të mbizotërojë nga pushteti nga një elektorat i zemëruar).

Disa analistë besojnë se masa e BE e lë Ballkanin “gjerë të hapur” për ndikimin rus. Politikanët e Ballkanit që mbështesin anëtarësimin në BE tani duken të dobëta, dhe Kremlini ka dëshirë të promovojë tregtinë dhe investimet ruse (dhe madje edhe bashkëpunimin mbrojtës) në rajon. Vende të tjera, përfshirë Turqinë, Kinën dhe shtetet e Gjirit, gjithashtu janë të gatshëm të forcojnë ndikimin e tyre në Ballkanin Perëndimor në mungesë të udhëheqjes evropiane.

Çfarë mendojnë lexuesit tanë? Ne patëm një koment të dërguar nga James, i cili shqetësohet se nëse BE vonon procesin e pranimit, ajo do të hapë rajonin për të ndikuar nga vende të tilla si Rusia. A ka të drejtë ai?

Për të marrë një përgjigje, ne biseduam me Christian Danielsson, Drejtorin e Përgjithshëm për Politikën e Fqinjësisë Evropiane dhe Negociatat e Zgjerim në Komisionin Evropian. Si do të përgjigjej ai?

Për një perspektivë tjetër, ne shtruam të njëjtën pyetje për Bernard Nikaj, Ambasadorin e Kosovës në Belgjikë dhe Luksemburg dhe Shefin e Detyrës së Misionit të Kosovës në Bashkimin Europian dhe NATO. Farë do të thoshte ai?

Më në fund, ne i vendosëm komentin e James-it Velma Šarić, themeluese dhe presidente e Qendrës së Kërkimeve Post-Konflikteve (PCRC), një organizatë joqeveritare me seli në Sarajevë që promovon marrëdhënie më të forta ndëretnike në Bosnje-Hercegovinë. Si do të reagonte ajo?

A po humbet BE-ja Ballkanin ndaj Rusisë? Nëse BE vonon pranimin në Ballkan, a do të humbasë ndikimin në rajon? Na tregoni mendimet dhe komentet tuaja në formën e mëposhtme dhe do t’i marrim ato tek politikëbërësit dhe ekspertët!/Debatingeurope

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments